خانه > افغانستان > بی بی سی ، همگام با طالبان افغان (پشتون) !

بی بی سی ، همگام با طالبان افغان (پشتون) !

بی بی سی ، همگام با طالبان افغان (پشتون)

بی بی سی ، همگام با طالبان افغان (پشتون)

خبرگزاری بریتانیایی بی بی سی هر از چندگاهی به قول ایرانی ها سوتی خفنی می دهد . همین چند روز پیش هم جهان سوتی بی بی سی را نظاره کرد و به عمق فاجعه در این خبرگزاری پی برد . خوشبختانه بی بی سی یک سری خبرنگار نترس دارد که می روند و با طالبان مصاحبه شخصی راه می اندازند ولی این سناریوی تماس “قاتل” سربازان بریتانیایی یکی از آن پاپیت شو های این خبرگزاری برای مهم جلوه دادن این رسانه بود .
آقایان می آیند و می گویند که قاتل که فردی هزاره بوده با بی بی سی تماس گرفته و گفته که ” هیچ دوستی نداشته ” و زندگی شخصی خود را با واسطه برای خبرنگار بی بی سی بازگو کرده ! همین کم مانده بود که بگویند این قاتل شماره ملی خودش را هم به ما داده ! این سناریوی بی بی سی دروغ محضی بیش نیست ، چرا که اصلا شاید همچین شخصی وجود خارجی نداشته باشد !
اصلا این پرسش برای آدم بوجود می آید که جنازه این سربازان بریتانیای کدام قبرستان دفن شده که حتی به درج نام آنها نپرداختید ؟ اصلا این متجاوزان وجود خارجی داشته اند یا این هم یک خیال پردازی از نوع بی بی سی پشتو – فارسی زبان است ؟
سالهاست که بی بی سی هنگام کشته شدگان سربازان بریتانیایی بدست طالبان سکوت می کند ، نه تنها یاد آور نمی شود که قاتلان آنها افغان یعنی پشتون هستند بلکه اصلا یادآور نمی شود طالبان لعنتی از همین قوم افغان است ! آنوقت می آیند و مصاحبه یک هزاره قاتل که اصلا موجودیت خارجی ندارد را بدون سند و مدرک برای عموم منتشر می کنند !
اگر این فرد موجودیت خارجی داشت که تا الان بی بی سی خودش را با هزار تا خبر پر می کرد ، مثل اینکه آقایان به صحت آنچه انجام داده اند تردید داشته و سریع لینک خبر را از سایت به صورت آرشیو در آورده اند !
بی بی سی چه بخواهد و چه نخواهد باید قبول کند که رسانه اش بر دستان چند مزدور خائن ، وطن فروش ، فاشیست و طالبان افغان (پشتون) می چرخد .

نوشته شده توسط آزاد ، در تاریخ ۲۹ سرطان ۱۳۸۹
دسته ها: افغانستان
برچسب ها: , , , , , , , , ,


مطالب مرتبط

اگر مطلب بالا برایتان جالب و خواندنی بود ، پیشنهاد می کنم که مطالب مرتبط به این موضوع را نیز بخوانید :

اشتراک گذاری

می توانید با استفاده از دکمه زیر ، این مطلب را در گوگل محبوب کرده و خواندن آن را به دیگران توصیه کنید :

لینک کوتاه برای این مطلب

اگر قصد اشتراک گذاری این مطلب را دارید می توانید لینک کوتاه را در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید
آدرس لینک کوتاه :

آخرین دیدگاه های ارسال شده

۲۲ دیدگاه برای : بی بی سی ، همگام با طالبان افغان (پشتون) !

 1. ‏باقر‏‏ :

  ۱۰۰% جنبه سیاسی داره

 2. ‏سوفيا لورن‏‏ :

  جنبه سیاسی داره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. ‏احسان‏‏ :

  درباره بی بی سی:
  به نظرم هدف بی بی سی رسیدن به اهداف سیاسی از طریق جذب حداکثر مخاطب است. شیوه این رسانه هم همین را نشان میدهد: پخش بخش های خبری کوتاه (در حد ۵ تا ۱۰ دقیقه) در بین برنامه های عامه پسند (کوک، بلور بنفش، تماشا، امروزی ها و ….) و البته راهکارش کاملا حرفه ای است. خبرها تکراری است تا ضمن اینکه یکبار دیدن یک بخش خبری برای مخاطب کافی است تا پیام را بگیرد، این تکرار باعث میشود خبر در ذهن رسوب کند. ضمن اینکه گاها از منفی نگری مطلق درباره اخبار داخلی ایران آسیب میبیند. البته؛ اینکه میگویم حرفه ای البته نسبی است. در مقیاس جهانی ممکن است شبکه ای معمولی باشد اما در مقیاس صدا و سیمای حکومتی ایران و ۶ کانال تلویزیونی و دهها کانال رادیویی به نظرم بی بی سی چندین سر و گردن بالاتر است. به همین دلیل بیشترین حجم پارازیت روی این شبکه ارسال میشود و گفتگو با بی بی سی جرمی نسبتا سنگین محسوب میشود. میزان تاثیر گذاری بالای این شبکه در داخل ایران به درستی ارزیابی شده.

  اما درباره نوشته تان درباره حوادث سال گذشته در ایران:
  البته من فکر میکنم هر کسی حق دارد نظرش را درباره دیگر کشور ها بگوید. شما هم همچنین. حق دارید مسائلی برایتان مهم باشد و مسائلی دیگر نه. اینکه به جنبش سبز با دیده تحقیر نگاه کنید و با نیش و کنایه درباره آنان حرف بزنید هم البته حق شماست. تا جایی که فهمیدم ۱۹ ساله هستید و چند سالی در ایران بوده اید. نمیدانم در چه سنینی. و نمیدانم چه چیز هایی از اینجا در خاطرتان باقی مانده. حق دارید نظرتان را بنویسید، اما انصاف نیست در کشوری “به مراتب آزادتر از اینجا” زندگی کنید و کسانی را که اینجا برای ذره ای آزادی و برابری، بیشترین مصیبت ها را تحمل میکنند به باد تمسخر بگیرید.
  از شما که طالبان ِ خودتان را داشته اید عجیب است.
  راستی! کمتر آهستان بخوانید. بیشتر با کسانی که مثل شما فکر نمیکنند صحبت کنید. تنها اینگونه است که رشد میکنید.

 4. ‏آزاد‏‏ :

  در پاسخ به دوست گرامی احسان :
  بنده هم در مورد دیدگاه شما در مورد بی بی سی و چگونگی جذب مخاطب کاملا موافقم – البته هر رسانه ای با توجه به مسایل سیاسی کشور خود خبر منتشر می کند – بی بی سی هم با توجه به اینکه رسانه ای بریتانیایی است ، باید در چهارچوب بریتانیا گزارش هایش را تهییه و به خورد مخاطب عام دهد .
  در مورد دیگاه شما برای نوشته قبلی باید عرض کنم بنده به جنبش سبز با تحقیر نگاه نکردم ، برای آزادی خواهان هم خط و نشان نکشیدم . گفتم اگر واقعا مردم ایران خواهان آزادی هستند پس چرا همه شان اقدام نمی کنند ؟
  همیشه اکثریت برای یک جامعه مهم است – و یک جامعه با وجود بیشترین میزان حمایت مردمی پیش می رود . حال اگر جنبش سبز از این حمایت مردمی برخوردار نیست ، دیگر چه حاجت به آتش زدن ماشین و شایعه پراکنی است ؟
  یعنی بین آن ۷۲ میلیون نفر جمعیت ایران ، همه شان جنبش سبزی هستند ؟ فرض کنیم کل پلیس و ارتش ایران و به قول شما مزدوران حکومت ۳۰ میلیون باشند ، پس چرا ۴۰ میلیون دیگر برای پس گرفتن حکومت اقدام نمی کند ؟

  آهستان می خوانم برای اینکه در مطالب وبلاگ آقای حسینی دشنام و تحقیر نمی خوانم ! یک سری به وبلاگهای مخالف دولت بزنید ! از فحش و ..پر است ! فرق میان وبلاگ آهستان و چندک وبلاگ مخالف او نحوه ی رفتار است ! حداقل امید منطقی حرف می زند و مثل بعضی ها با نام مستعار وبلاگ ها را به رگبار فحش و دشنام نمی بندد !

  از برخورد دوستان دیگر در وبسایت “د..” که برایتان گفتم ؟ به قول خودشان روشن فکر بودند ! از کلماتشان نفرت و توهین می بارید ! و شاید شما فحش و توهین را رشد فکری ارزیابی می کنید !

  به هر حال سپاس به خاطر دیدگاهتان ،

 5. ‏حميد‏‏ :

  با سلام خدمت دوستان
  من نظرم اینه که تمام رسانه ها دنبال جذب مخاطب هستن و این تنها هدفی هست که وسیله رو توجیح میکنه

 6. ‏reza‏‏ :

  این دیگه پرسیدن نمی خواد
  بودجه بی بی سی رو کی تامین میکنه ؟
  حتما بایستی منافع اونا رو هم تامین کنه .
  در ضمن جناب مدیر وبلاگ لطفاً اهنگ وبلاگتون رو به کل حذف کنید

 7. ‏احسان‏‏ :

  با سلام و احترام.
  نوشته اید: ” شاید شما فحش و توهین را رشد فکری ارزیابی می کنید!” نه! من درباره سایت مربوط هیچ چیزی نگفتم. حتی متوجه نشدم سایت مورد نظر شما چیست. احتمالا تا حالا هم ندیدمش.
  عدم اقدام مردم را ناشی از رضایت آنها دانسته اید. منطق نهفته در این گفتار ایراد دارد. در غیر اینصورت کلمه دیکتاتوری اساسا معنایی نمیداشت. در رد این منطق فقط به یک مثال بسنده میکنم: مردم کشور شما از طالبان رضایت داشتند؟ اگر نداشتند چرا اقدامی علیه آنان انجام نمیدادند؟
  حقیقت این است که در ایران اکثریت مردم چنان درگیر معیشت و دسترسی به حداقل های زندگی هستند که مجالی برای فکر کردن به اعتراض ندارند. ضمن اینکه باید بدانید که هیچ، “هیچ” اعتراضی در ایران با کمتر از حبس های طولانی مدت جریمه نمیشود. ضمن اینکه اعتراض در بستری از تشکل های مردم نهاد (همان NGO خودمان) شکل میگیرد. انقلاب علیه رژیم شاه در بستر مساجد شکل گرفت. ولی الان در ایران ما هیچ سازمان غیر دولتی حتی در زمینه کارهای غیر سیاسی مجوز فعالیت ندارد. برای حکومت ایران صرف جمع شدن و تبادل نظر افراد حتی در محیط های مجازی خطر محسوب میشود.
  اما؛ بر فرض که سبزها در ایران در اقلیت باشند. مثلا ۱۰% مردم. هفت میلیون نفر. همین هفت میلیون نفر به اندازه خودشان حق اظهار نظر ندارند؟ اصلا همان ۱۰% نباید از نظر حقوق اجتماعی و فردی با آن ۹۰% دیگر برابر باشند؟ در ۱۲ سال گذشته احتمالا بیش از ۱۰۰ روزنامه و هفته نامه و ماهنامه در ایران توقیف و لغو امتیاز شده. اکثرا متعلق به منتقدین. از آنطرف کیهان آزادی مطلق دارد در نوشتن هرنوع مطلبی. عدم درک نابرابری موجود در ایران واقعا کار سختی نیست.
  اینکه سوزش چشم ناشی از گاز اشک آور را به دکتر چشم پزشک حواله میدهید اسمش چیست؟ من اینرا تحقیر میخوانم. نمیدانم تا حالا رایحه گاز اشک آور را استشمام کرده اید یا نه. آتش زدن سطل آشغال طبیعی ترین کار ممکن برای مقابله با آن است. اینکار را خشونت میدانید. قبول. حمله لباس شخصی ها به کوی دانشگاه، حمله شبانه همین لباس شخصی ها به مجتمع های مسکونی، حمله نیروهای نظامی و انتظامی به خودرو ها و موتور های پارک سده کنار خیابان، حمله بسیجی ها به منازل مردم و تیراندازی به معترضان اسمش چیست؟ دقت کنید که روزهایی که تظاهرات اعتراضی بدون دخالت پلیس و نیروهای بسیج صورت گرفت حتی خون از دماغ کسی بیرون نیامد. حتی یک برگ کاغذ آتش زده نشد.
  راستی! در کشورم روزنامه نگاری را میشناسم که بیش از ۱۳ ماه است که در زندان است. بدون برگزاری دادگاه، بدون حق داشتن وکیل، بدون مرخصی، حتی بدون تفهیم اتهام.
  چیزی که در کشور من اتفاق میفتد این است.

 8. ‏فرزانه‏‏ :

  سلام
  درباره بی بی سی فارسی موضع آن را نسبت به کشور شما نمی دانم و اگر چند منبع صد در صدی نیست و بدیهی است که در ابتدا منافع کشور بریتانیا را لحاظ می کند اما نقش غیر قابل انکار آن در اطلاع رسانی اتفاقات سال گذشته ایران بی نظیر و غیر قابل انکار بوده و می توان آن را به عنوان یک رسانه معتبر و البته نقادانه پذیرفت .
  اما درباره پستهای قبلی تان به گمان من اطلاعاتی که شما گرفته اید ناقص و یک پهلو بوده برای همین نگاه جامعی به موضوع نداشته اید . من نمی گویم آهستان نخوانید آن را بخوانید اما سیبستان را هم بخوانید . بر خلاف شما معتقدم همه رسانه های مخالف دولت مبتلا به فحش گویی و … نیستند .
  تا زمانی که تصویر درستی از اعتراضات ایرانی نداشته باشید نخواهید توانست قضاوت درستی هم بکنید.

 9. ‏reza‏‏ :

  سلام
  در مورد آهنگ بایستی بگم ،معمولاً وبلاگ هایی از آهنگ استفاده می کنند که یا وبلاگ موسیقی یا در کل موضوع سرگرمی داشته باشند و گذاشتن اهنگ هیچ ارتباطی با موضوع وبلاگتون نداره فقط سرعت بارگزاری رو پایین میاره .
  موفق باشین

 10. ‏يه بنده خدا‏‏ :

  سلام دوست خوب افغانستانی ام !!
  از من پرسیده بودی که :
  سلام دوست گرامی ، آیا شما بعضی اوقات خبرهای بی بی سی را باور می کنید یا قبول می کنید که به دلایل سیاسی این خبرها درج شده اند ؟ اگر وقت داشتید خوشحال می شوم نظر شما را بدانم . موفق و پیروز باشید
  وحالا جواب من :
  بی بی سی هم نمیتونه همه چیزش دروغ باشه…اما خب ممکنه حتی بعضی راستها رو هم با انگیزه سیاسی مطرح کنه…این به معنای اون نیست که رسانه های جهان اسلام از جمله ایران و افغانستان بهترین رسانه ها هستند(از جهت راستگویی و اهداف خاص)
  ممنونم از لطف و نظرت.

 11. ‏منشور اطلاعات‏‏ :

  ۹
  موفق باشید
  کودکی هایم

  خاطراتی هستند در یک دفتر چه

  با جلدی به رنگ آسمان

  و مداد سیاهی در کنارش .

  مدتهاست که دلتنگیهایم را

  در آن می نویسم .

  دلم برای عروسک چشم شیشه ایم

  تنگ شده….

  اسمش را ستاره گذاشته بودم.

  توی ویترین اطاق پذیرایی

  عروسکهایی هست

  که هرگز ستارۀ من نخواهند شد…

  کودکی هایم دیگر رویا یی هستند

  که تعبیرش دلتنگی ست.

  بله دیگه سیاست
  منشور اطلاعات = سرچ در گوگل

 12. ‏احسان‏‏ :

  درباره بی بی سی:
  خب البته اخبار هیچ رسانه ای رو نباید صد در صد قبول کرد و باید در بستر سیاست های اون رسانه خبر رو تحلیل کرد. مهم این نیست. هر رسانه ای اخبار رو از موضع خودش نگاه و تحلیل میکنه. مهم اینکه به آدم این احساس دست نده که رسما بی سواد فرض شده.

  و مهم تر اینکه بین رسانه های مختلف حق انتخاب داشته باشی. وقتی یک خبر یکسان رو از زبان متفاوت دو رسانه بشنوی به مراتب میتونی بهتر بفهمی اصل داستان چیست. چیزی که در ایران وجود نداره و انحصار رسانه ای اجازه آگاهی رو از مردم میگیره.

 13. ‏حسین‏‏ :

  بی بی سی تنها یک رسانه است که در خلا رسانه های مستقل خبری دیگر ، یک چشم شهر کوران است. اما نگاه ایدئولوژیک به آن شمارا گمراه خواهد کرد .به عنوان یک متخصص علم سیاست به آن از ده نمره، نمره هفت خواهم داد

 14. ‏منشور اطلاعات‏‏ :

  http://LINKESTAN.persianblog.ir/
  لینک شدین
  منشور اطلاعات = سرچ در گوگل

 15. ‏مهدي نادري نژاد‏‏ :

  با سلام
  البته بنگاه خبرپراکنی BBC بدنبال منافع وسیاست های دولت متبوع خود است. ما هم باید بدنبال منافع ملی خود باشیم.

 16. ‏مهدي نادري نژاد‏‏ :

  با سلام
  “جعل وسلب حق از مظاهرعصر جدید است”

 17. ‏نمایندگی تورینگن‏‏ :

  با درود به شما دوست گرامی

  دوست عزیز بله بنده تمامی خبرگزاریهای فارسی زبان را گوش می دهم غیر از جمهوری اسلامی بعقیده من بی بی سی یکی به نعل و یکی به میخ می زند و همان بی بی سی بود البته رادیو در سال ۵۷ که به مردم خط می داد و در حال حاضر هم اغلب بنفع حکومت اخوندی خبر را پخش می کند وقتی یک خبر گزاری راحت می توتند به ایران برود و از مستندات فیلم تهیه نماید بای باج هم بدهد و البته در روز من کمتر به بی بی سی گوش می کنم شاید خلاصه اخبار را ولی صدای امریکا را حتما خلاصه اخبار را و بخصوص تفسیر خبر را و شبکه پارس تی وی و کانال یک را چنیدین ساع گوش می دهم و اغلب برنامه های سیاسی را و بخصوص تلوزیون احزاب کردستان ایران را اگر سئوالی داشتید دوباره در خدمت شما هستم

  با احترام

  مسئول نمایندگی تورینگن

 18. ‏مهدی وزیریان‏‏ :

  به یاد او که… بی بی سی از حرفه ای ترین رسانه هاست. با بیان مشکلات سایر کشور ها و در کنار آن ایران سعی می کند به بی طرفی خود صحه بگذارد اما وقتی که باید جانبدارانه بودن سخنانش مشخص شود دیگر همه به او اعتماد کرده اند و می تواند در لا به لای راست هایش آنچه از دروغ می خواهد را جاسازی کند! درود

 19. ‏سردار رادلان‏‏ :

  سلام
  راستش رو بگم من از طرفداران بی بی سی هستم اخبار موثقی داره و بسیار آپدیت هستش . گاهی آپدیت بودنش آدم رو به تعجب میندازه . در راه دستیابی به اهدافش خیلی خوب و حرفه ای عمل میکنه .
  شاید از منظر ما اهدافش نا مقدس و گاه بد و حیله گرانه باشد اما باید بدونیم این اهداف برای تامین منافع خودش بسیار مقدس و حرفه ای گونه است . شاید اگر ما هم در طول تاریخ کشورمون کمی مانند آنها حرفه ای بودیم و در راه دستیابی به اهدافمون از خودمون فعالیت نشان میدادیم امروز جایگاه دیگری در جهان داشتیم و چه بسا در اداره جهان نقش اساسی ارائه میکردیم .
  اگرچه بی بی سی در بخش اخبارش بسیار صریح و رک و بی پرده است اما به نظر من تمامی حربه خود را از طریق بخشهایی تحلیلی خود بکار میبرد مخصوصا با ارائه و درگیر کردن نظرات متفاوت از افراد متفاوت ، مغز شنونده ( بخصوص شنوده عامی و علاالخصوص قشر تالزه به دوران رسیده) را آنچنان به هم میریزد که قدرت تصمیم گیری مستقل نداشته باشد و سر انجام در انتهای مباحث با زیرکی هرچه تمامتر شنونده و بیینده را به جایی میبرد که از قبل در نظر داشته است .

 20. ‏سردار رادلان‏‏ :

  این مطلب از وبلاگ (مملکته داریم) خوب دقت کنید :

  اگر تمام سخنرانان، مداحان، روضه‌خوانان و… از گوشه و کنار مملکت جمع بشن تا ساعتها و روزها درباره «خدا و قدرتش» سخنرانی کنن، نمی‌تونن اون تاثیری رو بگذارن که یک ساعت «فیلم مستند ماهی آزاد بی‌بی‌سی» روی بیننده می‌گذاره!

 21. ‏سردار اردلان‏‏ :

  دیروز بی بی سی برنامه ای راجع به پزشکی و کاربرد رباتها در پزشکی پخش کرد فکر میکنم در تمام طول سالهای عمرم هیچ وقت چنین برنامه تاثیر گذار ی از صدا و سیمار ایران ندیدم

 22. ‏مصطفي‏‏ :

  سلام پیج رانک من ۲ است اگر با من تبادل لینک کنید خوشحال می شوم من شما رو لینک کردم اگر منو لینک کنید خوشحال می شوم برای تبادل بنر هم آماده هستم اگر منو لینک کردید خبرم کنید ممنون به هر حال از نظر شما هم در مورد تبال لینک ممنونم

 23. ‏اردشیر‏‏ :

  خوب شما ننگر

تبلیغات

Hostgator | Wordpress Hosting

درباره آزاد

بیست سال پيش از کتم عدم پا بر عرصه وجود نهادم و وارد بازي روزگار شدم ، از افغانستان هستم ولی در کانادا زندگی می کنم. اولين وبلاگم را چهار سال پيش آغاز کرده بودم و بعد از آن تصميم گرفتم به ديار ديگر بروم . آنوقت وبلاگ روزنوشت به جمع وبلاگ هاي مهاجران افغانستاني در بلاگفا اضافه شد . نام آزاد را اولين بار در همان جا انتخاب کردم ، آزاد ، يعني گفتن ، شنيدن و نوشتن هر چيزي که در دل داري .
خلاصه اينکه يک سال از روزنوشت گذشت و تصميم گرفتم دوباره کوچ کنم . مثل اينکه زندگي مهاجرتي تاثيرش را روي دنياي مجازي هم گذاشت . حدود يک يا دوسال مي شود که در چشمه ريگي بدون در نظر گرفتن مسائل قومي و سياسي مي نويسم . تنها آن چيزي را مي نويسم که ذهنم را به خودش مشغول مي کند .گاهي اوقات شعر مي سرايم و داستان مي نويسم . داستان نوشتن را خيلي دوست دارم ، سعي مي کنم بيشتر مضمون داستان هايم را واقعي و به دور از تخيلات انتخاب کنم . تا باشد که ببينيم دست سرنوشت باز ما را کجا خواهد انداخت.

دیگر امکانات

به خاطر بسپارید که :
قسمت ارسال دیدگاه ، سی روز پس از انتشار آن مطلب مسدود می شود. همچنین ارسال دیدگاه برای مطالب قدیمی امکان پذیر نیست . تقاضا دارم ، اگر دیدگاهی دارید آن را در پایین همان مطلب ارسال کنید ، نه اینکه در یک مطلب دیگر آن را بفرستید . اگر بخش دیدگاه ها بسته بود ، تنها می توانید مطلب را بخوانید و قادر به ارسال دیدگاه نیستید. دیدگاه های منتشر شده در پرشین بلاگ توسط گروه های تبلیغاتی ارسال می شوند و بنده در فرستادن آنها دخیل نیستم . اگر می خواهید دیدگاه های ارسال شده توسط گروه های تبلیغاتی در خصوص مطالب چشمه ریگی را دریافت نکنید به بنده ایمیل بزنید.

دیگر امکانات

خواهشا به یاد داشته باشید :
چشمه ریگی مسئول محتویات وبسایت ها و وبلاگ های دیگر نمی باشد . بازنشر مطالب دیگران در چشمه ریگی الزاما منعکس کننده دیدگاه بنده نیست و نظریات شخصی نویسنده آن مطلب می باشد. برای نمایش بهتر این سایت ، می توانید از مرورگر فایرفاکس یا اینترنت اکسپلورر هشت به بالا استفاده کنید.

دیگر امکانات

فراموش نکنید :
مطالب منتشر شده در چشمه ریگی ، علمی نیستند ! پس زکات هم به آن تعلق نمی گیرد ، به همین منظور نوشته ها را بازنشر نکنید. اگر نوشته ها را در دیگر وبلاگها ، بدون ذکر منبع خواندید ، بدانید که شخصی که کپی برداری کرده نه وبلاگ نویس است و نه فرهنگ وبلاگ نویسی می داند. بلکه شخصی بازنده است که تخیلات و افکار دیگران بر او غلبه کرده و قدرت نوشتن را از او گرفته است . آزاد در تایید و یا عدم تایید دیدگاه ها مختار است ، همچنین می تواند دیدگاه های توهین آمیز را پاک و ویرایش کند.